به همراه نوشیدن چای یاد این آقا بیفتید • سیاه جامگان

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷

به همراه نوشیدن چای یاد این آقا بیفتید

دسته بندی : فرهنگی سیاسی تاریخ : شنبه ۸ مهر ۱۳۹۶

به همراه نوشیدن چای یاد این آقا بیفتید

 

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ آذر ۱۳۹۵ تایم ۱۸:۱۵

Share/Save/Bookmark

 

 

به نقل سیاه جامگان به گرازش  از سیاه جامگان «وقتی از هند برمی‌گشت در نزدیکی بومنطقه اتومبلیش ته دره رفت و جان به همراهخت. مرگی به صورت حتم مشکوک. مامور انگلیسی زخم جزئی برداشت و راننده عرب که خراش برداشته بود، بعد از ترخیص از بهداری مفقود انجام گرفت!»
چای سیاه

عصر ایران نوشت: «ما به آدم‌های زیادی مدیونیم که ممکن هست خودمان ندانیم. آنها که از دستمان دلگیرند اما بزرگوارانه به رویمان نمی‌آورند و نیمه تاریک روحمان را جار نمی‌خانومند؛ آنها که مراقبمان هستند، حتی وقتی روحمان رویداد ندارد؛ آنها که زمین خوردند تا ما فکر کنیم «آره! زدیم!»؛ آنها که… ما مدیون حاج‌محمدمیرزا قاجار قوانلو هم هستیم.»

برخی می‌گویند به هند که سفر انجام مقداری دانه چای را در عصایش پنهان انجام و آورد. کسان افزایشی اما بر این به همراهورند که آشکارا نه فقط بذر که به همراه خودش چایکار آورد و به همراه توسعه این صنعت در ایران برای میلیون‌ها نفر لذت نوشیدن چای و برای هزاران نفر کار و شغل و خانومدگی آفرید.

دانش‌آموخته سوربن فرانسه بود و دیپلمات اما جانش را در راه صنعت چای داد. وقتی از هند برمی‌گشت در نزدیکی بومنطقه اتومبلیش ته دره رفت و جان به همراهخت. مرگی به صورت حتم مشکوک. جز او یک ژاندارم، یک مامور انگلیسی و راننده عرب هم در خودرو بودند. مامور انگلیسی زخم جزئی برداشت و راننده عرب که خراش برداشته بود، بعد از ترخیص از بهداری مفقود انجام گرفت! می‌گویند کاشف‌السلطنه عملاً انحصار صددرصد واردات چای به ایران توسط انگلیسی‌ها را شکست و تاوانش را داد.

مظفرالدین شاه احتمالا مثل زیادی از ما در رگ‌هایش جز خون، چای هم شناور بوده که حاج‌محمدمیرزا را مامور کشت و توسعه این کار انجام. لابد وقتی نخستین فنجان چای لاهیجان را نوشیده، دستی به سبیل‌های ملوکانه‌اش کشیده و گفته: «خوشمان آمد. ما به تو لقب کاشف‌السلطنه را عطا می‌کنیم!»

کاشف‌السلطنه وصیت انجامه بود او را مشرف به مزارع چای، زیر سنگی سیاه و بدون حفاظ به خاک بسپارند. مثل نگهبه همراهنی که حتی به همراه هستخوان‌هایش هم می‌خواهد مراقب میراثی به همراهانجام گرفت که جا گذاشته. تعداد چینی که به همراه او به ایران آمده بودند، حتی پس از مرگش صنعت کاشت و برداشت و فرآوری چای را ادامه دادند از آن جمله «تن های چو» که بعدها به همراه ایرانیان وصلت انجام و ماندگار انجام گرفت و اسمش را گذاشت «حاج محمد کاتوزی».

اگر گذرتان به لاهیجان افتاد حتماً سری به موزه چای در راه تله‌کابین بخانومید. لذتی که چای به من بخشیده، خیلی‌ها نبخشیده‌اند! برای همین مثل راهبی که رسیده به همراهانجام گرفت به محضر بودا، بر مقبره‌اش ظاهر انجام گرفتم. از او گر چه به عنوان نویسنده و ابداًحگر و آزادیخواه یاد می‌شود اما حیاتی‌ترین قدمش ایجاد کسب و کار در سرزمینی هست که «بیکاری» چنگ انداخته به صورت بهشتی‌اش.

حکایت چای وارداتی و آنها که از روی سودجویی و خیانت دامن به این ماجرا زدند و عملاً کمر چایکاران شمالی را شکستند، دهستان پر آب چشمی هست…  که بماند!

وقتی فنجانی چای را به همراه لذت می‌نوشید، هستخوان های جناب آقا در لاهیجان از شادی سرشار می‌شوند.»

کلمات کليدی: چای-سیاه جامگان

>ساير عناوين سرويس جامعه را در اين صفحه مشاهده کنيد