سیاه جامگان - 26 فروردین • سیاه جامگان

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷

سیاه جامگان – ۲۶ فروردین

دسته بندی : فرهنگی سیاسی تاریخ : یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷

 امروز ۲۶ فروردین برابر به همراه ۱۵ آوریل تقویم میلادی هست. روزی که در تاریخ آبستن وقایع و اتفاقات زیادی در ایران و جهان بوده هست. به مرور برخی از این وقایع می‌پردازیم. 

رویداد ها:

۶۹ – «اتو» مدعي امپراتوري روم در جنگ «بدرياكوم» در شمال ايتاليا از نيروهاي دولتي شكست خورد و روز بعد خودكشي كرد. 

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

اتو

۳۹۹ – يزدگرد يکم: دولت ايران مكلّف به حمايت از پيروان آيين زرتشت در سراسر جهان هست

يزدگرد يکم شاه ساساني ايران پس از آغاز سلطنت، ۱۵ اپریل سال ۳۹۹ ميلادي به مسيحيان قلمرو ايران آزادي مذهبي داد و به همراه ارسال پيامي به رُم به دولت و سناي روم يادآور انجام گرفت كه دستور داده هست همه تدابير و عمليات خصمانه بر ضد روم پايان يابد و به همراهزرگانان رومي بتوانند در قلمرو ايران آزادانه به داد و ستد بپرداخانومد و تحت حمايت منطقهبه همراهنان ايران به همراهشند.

  

يزدگرد در پيام خود تاكيد كرده بود كه انتظار عمل متقابل ازسوي دولت روم دارد مخصوصا در زمينه آئين زرتشت كه دولت ايران مكلّف به حمايت از پيروان آن در سراسر جهان هست. 

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

یزدگرد یکم

۴۲۲ – پيمان صلح صد ساله ايران و روم که ۲۷ ماه معتبر ماند!

۱۵ اپریل سال ۴۲۲ ميلادي (۲۳ سال پس از پيام يزدگرد نخست به دولت روم دربه همراهره مذهب) ميان ايران و روم ــ دو ابر قدرت وقت ــ يك پيمان صلح صد ساله امضاء انجام گرفت. اين پيمان در پي يك جنگ دو ساله ميان دو كشور به امضاء رسيد. اين جنگ را ارتش ايران به فرماندهي ژنرال «مهر نرسي» ماخانومدراني برنده انجام گرفته بود و پيشنهاد صلح از سوي رومي ها داده انجام گرفته بود تا پيشروي ژنرال ايراني متوقف شود. اين پيمان صد ساله تنها دو سال و سه ماه عمر كرد و رومي ها در تابستان سال ۴۲۴ كه ايران را در مرزهاي شمال شرقي (حوالي بدخشان) درگير طوايف آن سوي کوههاي پامير ديدند به همراهر ديگر در سوريه نيرو پياده كردند و جنگ از سر گرفته انجام گرفت. 

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
۱۸۶۵ – آبراهام پیوندلن یک روز پس از مورد اصابت گلوله جان ویلکس بوث قرار گرفتن درگذشت.

۱۹۵۰ – جنجال ازدواج فاطمه پهلوي به همراه يك آقا آمريكايي

اعتراض به ازدواج فاطمه پهلوي خواهر شاه وقت به همراه يك آقا تبعه امريكا، از ۱۵ اپریل ۱۹۵۰ (۲۶ فروردين ۱۳۲۹ هجري خورشيدي) در ايران انجام گرفتت گرفته بود. اين ازدواج در ايتاليا انجام انجام گرفته بود. اعتراض و مخالفت به اين لحاظ بود كه ازدواج يك خانوم مسلمان به همراه آقا غير مسلمان ممنوع و به علاوه ازدواج يك خانوم تبعه ايران به همراه يك آقا تبعه كشور ديگر منوط به كسب اجازه قبلي از دولت ايران (وزارت امورخارجه) هست كه فاطمه پهلوي هر دو مورد را ناديده گرفته بود.

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
    
فاطمه پهلوي به همراه اين كه بعدا شوهرش را وادار به مسلمان انجام گرفتن «صوري» كرد بر اثر فشار آقام ايران و اعتراض روحانيون، از همه مزاياي خود محروم و از به همراهزگشت به ايران كه موجب دستگيري و محاكمه او مي انجام گرفت ممنوع انجام گرفت. فاطمه بعدا از شوهر آمريكايي اش طلاق گرفت و به همراه فرمانده نيروي هوايي ايران كه او نيز بعدا در يك تمرين هوايي كشته انجام گرفت ازدواج كرد. 

۱۳۵۱ – در نوار مرزی ایران و عراق بین نیروهای دو کشور زد و خورد انجام گرفتیدی آغاز انجام گرفت و مدت پنج روز به طول انجامید. در این نبرد از طرفین عده ای کشته انجام گرفتند سه ژاندارم ایران نیز به اسارت گرفته انجام گرفت.

۱۹۶۷ – «ناتو» فرانسه را تخليه كرد

به تصميم دولت فرانسه (شارل دوگل)، «ناتو» ۱۵ اپریل سال ۱۹۶۷ همه دفاتر و قرارگاههاي نظامي در فرانسه را تعطيل و مقرّ خودرا به بروكسل انتقال داد.

     

دولت فرانسه با هم به همراه به آب انداختن نخستين زيردريايي اتمي اش، خودرا از فعاليت هاي نظامي ناتو (سازمان پيمان دفاعي اتلانتيك شمالي) كنار كشيد و اعلام داشت كه مي خواهد در امور نظامي هستقلال كامل داشته به همراهانجام گرفت. به همراه وجود اين، فرانسه از ناتو تکمیلا خارج نانجام گرفت و در دهه اخير بر فعاليت خود در چارچوب ناتو افزوده هست. 

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

شارل دوگل

۱۹۸۶ – حملات هوايي اپریل ۱۹۸۶ آمريکا به ليبي

يك هفته پس از انفجار بمب در يك كلوب شبه همراهنه (ديسكوتك) در برلين غربي كه پاتوق نظاميان آمريكايي بود و هفتم اپریل ۱۹۸۶ به وقوع پيوست، ريگان رئيس جمهور وقت آمريكا كه دشمني معمر قذافي را به دل داشت، آن رويداد را بهانه قرارداد و دستور حمله هوايي به ليبي را صادركرد. دولت آمريكا عوامل ليبي را متهم به دست داشتن در اين انفجار كرده بودند. در جريان انفجار بمب در ديسكوتك برلين يك نظامي آمريكايي كشته و نزديك به ۶۰ آمريكايي ديگر مجروح انجام گرفته بودند. علاوه بر آمريكاييان، در آن انفجار يك خانوم تبعه تركيه کشته انجام گرفته بود و نزديك به ۱۲۰ مشتري ديگر هم آسيب ديده بودند. تعدادي پيش از اين انفجار نيز در يك هواپيماي آمريكايي كه از رم به آتن پرواز مي كرد بمبي منفجر انجام گرفته و چهار تن را كشته بود كه به همراهز، عوامل ليبي به دست داشتن در آن متهم انجام گرفته بودند.

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

    

 در حمله هوايي به ليبي، هواپيماهاي «اف ــ ۱۱۱» نيروي هوائي آمريكا مستقر در انگلستان و هواپيماهاي نيروي دريايي وابسته به ناوهاي هواپيمابر «كورال سي» و «آمريكا» مستقر در مديترانه شرکت انجامه بودند. در اين حملات تعداد مركز نظامي و نيز منطقههاي ترابلس و بنغازي از جمله چادرهاي محل سكونت معمر قذافي رهبر وقت ليبي دنبال بمب و موشك قرار گرفته بود.

    

جمع تلفات ليبي در اين حملات ۱۵ كشته گزارش انجام گرفته بود كه يكي از مقتولان دخترخوانده خردسال معمر قذافي بود. شمار مجروحين ليبيايي اين حملات زياد و يکي از آنان شخص معمر قذافي بود. آمريكا نيز يك هواپيماي اف ــ ۱۱۱ و دو خلبه همراهن از دست داده بود.

    

 رونالد ريگن رئيس جمهوري وقت آمريكا از اين حملات دفاع كرد و گفت: آن چه را که لازم بود كرديم، به همراهزهم اگر لازم به همراهانجام گرفت انجام مي دهيم.

     

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

 رونالد ريگن


قذافي كه در جريان بمبه همراهران، از ناحيه سر مختصرا مجروح انجام گرفته بود در نطقي از تلويزيون ليبي ـ ازدولت فرانسه كه اجازه نداده بود از خاك آن كشور براي حمله هستفاده شود سپاسگزاري كرد. در لندن، نمايندگان پارلماني حزب كارگر از به همراهنو مارگارت تاچر نخست وزير وقت كه به آمريكا اجازه داده بود از خاك انگلستان براي حمله به ليبي هستفاده كند انتقاد كرده بودند. به علت كوتاه آمدن دولت مسكو (گوربه همراهچف) در قبه همراهل اين بمبه همراهران، كه ضمن آن يك هواپيماي به همراهري متعلق به شوروي نيز در يك فرودگاه ليبي نابود انجام گرفته بود، پايان كار اين ابر قدرت آغاز انجام گرفت. سکوت گوربه همراهچف در این زمینه حمل برضعف مسکو و تانجام گرفتید سیهست تهاجمی بلوک غرب (ناتو) انجام گرفت که مقدمه فروپاشی بلوک شرق بشمار آورده انجام گرفته هست. برغم اينکه قذافي در دهه يکم قرن ۲۱ تغيير سيهست داد، به غرب و بويژه آمريکا نزديک انجام گرفت، از ساخت اسلحه کشتار جمعي دست کشيد و مواد مربوط را به آمريکا فرستاد، ذخاير ارزي ليبي را به به همراهنکهاي آمريکا سپرد ولي رويدادهاي سال ۲۰۱۱ [که شرح آنها در اين تاريخ آنلاين آمده هست] نشان داد که کوتاه آمدنهاي قذافي سبب تغيير سيهست غرب نانجام گرفت و در پي تعدادين ماه ناآرامي، رژيم قذافي در اکتبر ۲۰۱۱ ساقط و خود او به طرز فجيعي کشته انجام گرفت. اگر روسيه و چين در شوراي امنيت قطعنامه غرب را مبني بر مداخله نظامي ناتو در ليبي را وتو انجامه بودند ليبي به اين صورت در نمي آمد. به عبه همراهرت ديگر؛ اين به همراهر هم ضعف روس ها سبب دگرگوني اوضاع ليبي و پيروزي غرب انجام گرفت که بعدا چوبش به گوش آنان (روس ها) خواهد خورد.

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

قذافي پس از روز حمله (اپريل ۱۹۸۶) ـ گزارش انجام گرفته بود كه در جريان بمبه همراهران، به قذافي هم از ناحيه سر جآسودهي مختصر وارد آمده بود. اين عكس پس از حملات هوايي برداشته انجام گرفته بود.

۱۹۸۲ – خالد اسلامبولي تیربه همراهران انجام گرفت

خالد شوقي اسلامبولي افسر مسلمان و مبه همراهرز مصري در سال ۱۹۵۸م به دنيا آمد. او در مدرسه فرانسوي نوتِردام قاهره تحصيل كرد و سپس به ارتش پيوست و در ۲۰ سالگي به همراه درجه ستواني در توپخانه ارتش مصر مشغول به كار گرديد. وي ضمن اين كه از افسران لايق ارتش محسوب مي‏انجام گرفت، به همراه جنبش اسلامي جهاد مصر، همكاري مخفيانه داشت. پس از امضاي قرارداد ننگين كمپ ديويد كه در آن انور سادات رئيس جمهور وقت مصر حكومت غاصب اسرائيل را به رسميت شناخت، نقشه ترور اين خائن به آرمان فلسطين، در ذهن خالد اسلامبولي ترسيم انجام گرفت. اين نقشه در ششم اكتبر ۱۹۸۱م عملي گرديد و هنگامي كه انور سادات در مراسم رژه نظامي ارتش مصر در سالگرد جنگ اكتبر ۱۹۷۳م شركت كرده بود، خالد اسلامبولي در لحظه عبور زره‏پوش ‏ها و خودروهاي نظامي از مقابل جايگاه، همراه به همراه تعداد تن از نظاميان هم‏رزم خود به سوي سادات آتش گشود. خالد اسلامبولي و گروهي كه براي قتل او هم قسم انجام گرفته بودند. در اين زمان در مقابل جايگاهي كه سادات و رهبران سياسي و نظامي مصر در آن نشسته بودند توقف كردند و به همراه سرعت عملي كه بيشتر به يك فيلم سينمايى شبه همراههت داشت از خودروي نظامي خود بيرون پريده، به همراه شليك مسلسل و پرتاب نارنجك به طرف جايگاه سادات پيش رفتند. در اين حادثه، هفت تن از مقامات مصري به هلاكت رسيدند. كه در جايگاه بودند و سادات نيز ساعاتي بعد در بيمارستاني در قاهره به كام مرگ فرو رفت. پس از اين عمليات شجاعانه، خالد اسلامبولي كه رهبري آن را بر عهده داشت دستگير و پس از يك محاكمه طولاني، در ۱۵ آوريل ۱۹۸۲م در ۳۴ سالگي تيربه همراهران انجام گرفت. وي در جريان محاكمه خود فرياد مي‏زد: آقام! من فرعون مصر را كشتم. 

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

خالد اسلامبولي

۱۹۹۴ – امضاي توافق نامه ايجاد سازمان تجارت جهاني

مقدمات تشكيل سازمان تجارت جهاني در جريان جنگ جهاني دوم، توسط امريكا و انگليس فراهم انجام گرفت و بر اين اساس در سال ۱۹۴۷م، ۲۳ كشور پيشرفته جهان، موافقت‏نامه عمومي تعرفه و تجارت موسوم به گات را امضا كردند. اين موافقت نامه مقرر مي‏داشت تا مذاكراتي جهت كاهش تعرفه‏هاي گمركي، رفع محدوديت‏هاي به همراهزرگاني و از ميان بُردن موانع تجارت آزاد، انجام شود، سرانجام هشتمين دور از اين مذاكرات در آوريل ۱۹۹۴ در مراكش خاتمه يافت و براساس سند نهايى اين گفتگوها، گات در جهت جهاني انجام گرفتن تجارت به سازمان تجارت جهاني تغيير نام داد و تعداد زيادي از كشورهاي جهان عضو آن انجام گرفتند. در حال حاضر امريكا و تعداد ديگري از كشورهاي غربي از نفوذشان در سازمان تجارت جهاني در جهت منافع خود هستفاده مي‏كنند. هم‏چنين بسياري از كارشناسان اقتصادي، از ميان برداشتن تعرفه‏هاي تجاري را به خاطر برتري اقتصادي كشورهاي غربي، به نفع اين كشورها و به ضرر كشورهاي جهان سوم مي‏دانند. 

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟


۲۰۱۳ – در انفجار بمبی در نزدیکی خط پایان مسابقه دو ماراتون بوستون که در زودپز جاگذاری انجام گرفته بود ۳ نفر کشته و ۲۶۴ زخمی انجام گرفتند.

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟
زادروزها

    ۱۴۵۲ – لئوناردو داوینچی.

    ۱۴۶۹ – گورو نانک پیشوای سیک‌ها.

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

لئوناردو داوینچی


    ۱۷۰۷ – زادروز لئونارد اویلر ریاضیدان و فیزیکدان برجسته سوئیسی

    ۱۷۳۱ – هانری کاوندیش، فیزیکدان و شیمیدان انگلیسی.

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

گورو نانک


    ۱۸۵۸ – زادروز امیل دورکیم جامعه‌شناس بزرگ قرن نوزدهم و ابتدای قرن بیستم

    ۱۸۹۴ – زادروز نیکیتا خروشچف رهبر شوروی بعد از هستالین، نخست‌وزیر اتحاد جماهیر شوروی از ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۴

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

نیکیتا خروشچف


    ۱۹۱۲ – کیم ایل سونگ نخستین رهبر کره شمالی.

    ۱۹۳۱ – توماس ترانسترومر برنده نوبل ادبیات ۲۰۱۱

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

کیم ایل سونگ


    ۱۹۹۰ – اما واتسون، به همراهزیگر و مانکن انگلیسی متولد فرانسه.

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

اما واتسون

مرگ‌ها

    ۱۹۸۰، ژان پل سارتر، فیلسوف، اگزیستانسیالیست، رمان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس و منتقد فرانسوی.

    ۱۵۵۸ – خرم سلطان همسر محبوب سلطان سلیمان قانونی ویکی از قدرتمندترین خانومان در تاریخ عثمانی.

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

ژان پل سارتر


    ۱۷۶۵ – درگذشت میخاییل لومونسف نویسنده و دانشمند روسی

    ۱۹۹۰ – درگذشت گرتا گاربو به همراهزیگر سوئدی سینمای هالیوود

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

خرم سلطان 


    ۱۹۹۸ – درگذشت پل پوت رهبر جنبش خمر سرخ کامبوج

    ۱۳۹۰ – بیژن پاکزاد طراح لبه همراهس و بنیان‌گذار کمپانی بیژن

26 فروردین - 15 آوریل؛ در تاریخ چه گذشت؟

بیژن پاکزاد

*****
منابع:

-پايگاه نوشيروان کيهاني زاده

-ویکی پدیای فارسی

-صفحه امروز در تاریخ در توئیتر

-راسخون