چه کسی پاسخگوی نارضایتی مخاطبه همراهن سینماههست؟ • سیاه جامگان

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷

به نقل سرویس سینما و تئاتر سیاه جامگان فرهنگی ؛کیفیت سیستم‌های پخش فیلم در سینماها به علت نداشتن ناظر و بررسی‌های منظم گاهی دچار افت انجام گرفته و همین عامل به همراهعث بروز شکایاتی از طرف ساخانومدگان فیلم و مخاطبه همراهن می‌شود. برهمین اساس مدتی هست که ساخانومدگان فیلم‌­های سینمایی از کیفیت پایین نمایش در بعضی از سینماها شکایت دارند و اظهار می‌کنند که برخی سینماداران برای به همراهلا بردن عمر مفید دستگاه‌های پخش فیلم خود، آن‌ها را دستکاری انجامه و در حالتی قرار می­‌دهند که دستگاه پخش‌کننده نتواند از حداکثر کیفیت خود هستفاده کند یا اینکه نسبت به به‌روزرسانی دستگاه‌­ها و کنترل کیفیت آن‌ها بی‌توجه هستند.

در این‌به همراهره غلامرضا فرجی ـ نقل کردگوی شورای صنفی نمایش و مدیر پخش حوزه هنری ـ در گفت‌­وگویی به همراه سیاه جامگان به همراه اشاره به اینکه انجمن سینماداران هم دربه همراهره این موضوع جلساتی را داشته‌­ هست، به سیاه جامگان گفت: متاسفانه نظارتی برای بررسی کیفیت پخش فیلم در سینماها وجود ندارد و گاهی علت پایین بودن کیفیت پخش در برخی سالن‌­­های سینمایی، نبود کیفیت لازم در برخی فیلم­‌های سینمایی اعلام انجام گرفته و بخشی هم مرتبط هست به همراه بعضی سینماها که هستانداردهای لازم را ندارند.

او ادامه داد: سیستم سینما که از پیشرفته‌ترین سیستم‌های پخش فیلم محسوب می‌شود، در برخی سینماهای کشور نصب انجام گرفته هست، ولی به همراهز هم کیفیت آثاری که در آن سالن­‌ها می‌­بینیم پایین هست. به همراه این حال متاسفانه نظارتی در این حوزه وجود ندارد. وقتی سیستم آپارات به سیستم­‌های نمایش روز دنیا تبدیل انجام گرفت به همراهید بعد از مدتی که از دستگاه هستفاده می­‌شود آن را تعمیر، جایگزین یا به‌روزرسانی انجام.

فرجی به همراه اشاره به اینکه «سیستمی که اکنون از آن هستفاده می­‌کنیم، Eسینما هست که تعدادی از این سیستم­‌ها ساخت ایران هستند»، اضافه انجام: در حال حاضر در تعدادی از پردیس­‌های سینمایی مثل فرهنگ، آزادی، کوروش و هویزه مشهد از سیستم Dسینما هستفاده می­‌شود. Dسینما یک تکنولوژی آمریکایی دارد که به صورت حتم هزینه خرید و نگهداری آن زیاد به همراهلا هست ولی بهترین کیفیت را در پخش دارد.

مدیر پخش حوزه هنری همچنین دربه همراهره سینماهایی که برای به همراهلا بردن عمر دستگاه پخش فیلم، کیفیت نمایش‌شان را پایین می‌­آورند، گفت: این نکته نمی‌تواند قابل قبول به همراهانجام گرفت، زیرا همان قدر که سرمایه‌گذار فیلم برای برگرداندن سرمایه‌­اش به دنبه همراهل جذب مخاطب هست، سینمادار هم همین فکر را می­‌کند. سینما چون یک مکان ثابت دارد و مخاطب، آنجا را پاتوق خود می­‌کند بنابراین سینمادار به همراهید همه امکانات را در نظر بگیرد تا مخاطب به آن جذب شود و دوبه همراهره به آن مراجعه کند. این امکانات شامل ارائه بهترین سرویس، نمایش و صدا می‌­شود بنابراین منطقی نیست که سینمادار دست به چنین کاری بخانومد.

فرجی به همراه بیان اینکه این مواردی هست که بعضی تهیه‌کنندگان هم به آن اشاره انجامه‌اند، افزود: این شکایات در انجمن سینماداران هم بررسی و مشخص انجام گرفت که این گفته صحت ندارد. شاید بعضا اتفاق بیفتد که مثلا لامپی هستفاده انجام گرفته که چون منتظر نوع جایگزین آن بودند، در مدتی که لامپ جدید به دست سینماداران برسد مقدار نور لامپ را کم کند.

او دربه همراهره متولی نظارت بر کیفیت سینماها گفت: متولی سیستم دیجیتال سینماها، موسسه سینما منطقه و وزارت ارشاد هستند. اکنون نیز برای بهینه‌سازی و به‌روزرسانی‌ این دستگاه‌ها به همراهید کاری انجام شود. اگر قرار هست که این سیستم به‌روزرسانی شوند، موسسه سینما منطقه به همراهید به آن‌ها رسیدگی کند.

فرجی در پایان به همراه بیان اینکه  این حق مخاطب هست که از امکاناتی که پول برای آن پرداخت می‌کند هستفاده کند، به مشکلات مالی سینماداران اشاره و اظهار انجام:  هزینه‌هایی مثل پرداخت قبوض آب، برق، گاز و تلفن سینماها تعدادین برابر انجام گرفته هست. به طور مثال هزینه برق یک تک سالن در منطقه پایتخت روزی ۶۰ هزار تومان هست. این در حالی هست که سینمادار هیچ یارانه‌ای هم از دولت دریافت نمی‌کند. به‌روزرسانی سالن‌ها حق طبیعی مخاطبه همراهن هست ولی بنیه مالی مالکان سینما این اجازه را به آن‌ها نمی‌دهد. امیدواریم که خود وزارت ارشاد و سینمامنطقه که متولی این کار بودند به این امر بپرداخانومد.